HPS250-05
Package size:
1 m
Min. order quantity is:
1 m
SEE OTHER VARIANTS
12 variants
Chosen variant:
HPS250-05
5/16" High-pressure cleaner hose - 250 bar - 1SC - 155°
Specifications
Dimensions and shipping
Bend radius
85 mm
Brand Name
I.M.M Hydraulics
Color
Blue
Cover
Synthetic rubber
Diameter inner
8 mm
Diameter outer
14 mm
Hose size
5/16 "
Hose type
1SC
Model code
THB201K-05
Pressure burst min.
1000 bar
Pressure max.
250 bar
REACH compliant
Yes
Reinforcement
Steel wire braid
RoHs compliant
Yes
Standard EN
EN 857 1SC
Standard ISO
ISO 7751
Temperature intermittent max.
+155 °C
Temperature max.
+135 °C
Temperature min.
-40 °C
Tube
Oilresistant synthetic rubber
Package size
Barcode
220038
Gross weight
0,22 Kg
Net weight
0,22 Kg
Country of origin
ITA
Intrastat code
Product information
Anti-abrasive high-pressure cleaner hose for cold and varm high-pressure cleaner systems.
Product datasheet
Others has been looking for
5/16" High-pressure cleaner hose - 400 bar - 2SC - 155°