HPS250-04
Förpackningsstorlek:
1 m
Minsta beställningskvantitet:
1 m
SE ANDRA VARIANTER
12 varianter
Utvald variant:
HPS250-04
1/4" High-pressure cleaner hose - 250 bar - 1SC - 155°
Specifications
Dimensions and shipping
Bend radius
75 mm
Brand Name
I.M.M Hydraulics
Color
Blue
Cover
Synthetic rubber
Diameter inner
6.4 mm
Diameter outer
12.4 mm
Hose size
1/4 "
Hose type
1SC
Model code
THB201K-04
Pressure burst min.
1000 bar
Pressure max.
250 bar
REACH compliant
Yes
Reinforcement
Steel wire braid
RoHs compliant
Yes
Standard EN
EN 857 1SC
Standard ISO
ISO 7751
Temperature intermittent max.
+155 °C
Temperature max.
+135 °C
Temperature min.
-40 °C