EHA501-64
Package size:
61 m
Min. order quantity is:
61 m
SEE OTHER VARIANTS
10 variants
Chosen variant:
EHA501-64
High pressure air hose 4" Yellow 20 Bar
Accessories (2)
Hylsa Industrislang DN100 YD slang max 124, Stål
Partnumber:
Tryckluftklämma 3.1/2'' 115-145mm
Partnumber:
TK-115/145
Specifications
Dimensions and shipping
Area of use
Compressed air, Neutral or aggressive gases and liquids, Water
Bend radius
1000 mm
Brand Name
Danfoss
Color
Yellow
Cover
SBR based
Diameter inner
101.6 mm
Diameter outer
118 mm
Field of application
Air
Hose size
4 "
Hoseapprovals
2016 Type 2 Class A, TS 745-ENISO 2398 Type 4
Length
Pressure burst min.
64 bar
Pressure max.
20 bar
Reinforcement
Synthetic fiber
Temperature max.
+70 °C
Temperature min.
-25 °C
Package size
Barcode
488303
Gross weight
Kg
Net weight
Kg
Country of origin
tur
Intrastat code
Product information
Product datasheet
Others has been looking for
Fire hose white 4 x 15mt. w.Storz 100 long
1 st
Fire hose. white 4 x 30mt. with Storz 100
1 st
Fire hose Hilcoflex ECO with Storz long neck
Fire hose Titan 2F Dim. 4 (102mm)
30 m
Fire hose Progress with relief cover.
30 m
Apollo SF 2 hose. Dim. 4" (102mm)
Flexible material hose TRU dim. 4" (101.6x115mm)
TRU-102
40 m
Material handling, NR, Specma Corona Delivery - TRU
TRU-102
40 m
EOLO termoresistente dim. 4" (102 mm)
10 m
Tryckluftslang Profiltress 40 Bar 10x17mm
PT10X17
50 m
Kemikalieslang Chem Master UHMWPE SD 13x5xCL40
CMUSD-13
Mercurio m. dim. 102 MM
Mercurio m. dim. 102 MM
AT-102
50 m
Apollo SF 2 hose. Dim. 2" (52mm)
Mercurio m. dim. 38 MM
Mercurio m. dim. 38 MM
AT-38
3/8" Convoluted Easy flex hose with SS304 1 wire braid W
1 m
Black brake hose SAE J1402. Dim. 1/2 (12.5mm)
FBD-13
PTFE Hose 3/4" 1W Convoluted DNV
1 m
INDUSTRI STØVSUGESLANGE GRÅ 1.1/4"
EOG032
Universalslang Luft/Vatten 25/37 20 Bar SBR
AIR-25
100 m
Svetsslang Blå/Orange ISO3821:2014 6.3/6.3mm
TEXFLEX FIRE 19MM 30M 12bar EN694, Type B Class 5. Svart