20GS38FDHORX
Pakke str.:
1 st
Min. bestillingsenhed er:
1 st
SE ANDRE VARIANTER
14 varianter
Valgt variant:
20GS38FDHORX
1.1/4" Insert - (38S) M52x2 female
Accessories (1)
1.1/4" Ferrule - kun Gates 4SH/4SP 4wire
Partnumber:
20GS1F-4
Specifications
Dimensions and shipping
A
145 mm
Angle
0 °
B
73,9 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1.1/4"
DN
32 mm
Diameter pipe
38 mm
H
60 mm
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
1.1/4 "
Material
Steel
Model code
20GS-38FDHORX
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
290 - 310 Nm
Working Pressure
42 MPa
Package size
Barcode
200606
Gross weight
0,99 Kg
Net weight
0,99 Kg
Country of origin
CZE
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Product datasheet
Others has been looking for
1.1/4" Insert - 1.1/2" SAE6000 flange - 45°
Partnumber:
20GS24FLH45M
Package size:
Min. order quantity is:
45° SAE Flange 3000 PSI. 1.1/4"
4341N20-20
Min. order quantity is:
1.1/4" Insert - 1.1/2" SAE6000 flange
20GS24FLH
1" Insert - 1.1/4" SAE3000 flange - 90°
16GS20FL90M
Presskoppling GS 67B, Ø 1 1/4'', SAE 1 1/4'', Caterpillar
20GS20FLC67-059
Presskoppling GS 22B, Ø 1 1/4'', SAE 1 1/4'', Caterpillar
20GS20FLC22-017
1.1/4" Insert - 1.1/2" SAE3000 flange - 90°
20GS24FL90S
Presskoppling GS 22B, Ø 1 1/4'', SAE 1 1/2'', Caterpillar
20GS24FLC22-017
Presskoppling GS 60B, Ø 1 1/4'', SAE 1 1/4'', Caterpillar
Presskoppling GS 67B, Ø 1 1/4'', SAE 1 1/2'', Caterpillar
20GS24FLC67-059
Presskoppling GS 60B, Ø 1 1/4'', SAE 1 1/4'', Kod 62
20GS20FLH60M
1" Insert - 1.1/4" SAE6000 flange
16GS20FLH
50 st
1.1/4" Insert - 1.1/4" BSP female - 90° - AISI316
4091-20-20-SY
BSP union nut, 60° cone face, 90° elbow stainless
4091-12-10-SY
BSP union nut, flat-face stainless
BSPT male, stainless
BSPT male, stainless
1.1/4" Insert - 1.1/4" BSPT male - AISI316
1" Insert - 1.1/4" BSPT male - AISI316
NPT male - MB stainless
NPT male - MB stainless
1" Insert - 1.1/4" NPT male - AISI316
1.1/4" Insert - 1.1/4" NPT male - AISI316
20GS24FLH90S
Flange insert SAE 6000 PSI - 90° - (FLH90 - PH90)
16GS20FLH90S
1.1/4" Insert - 1.1/4" SAE6000 flange - 90°
20GS20FLH90M
5 st
1.1/4" Insert - 1.1/4" SAE6000 flange - 90° 120mm drop
20GS20FLH90-120
1" Insert - 1.1/4" SAE6000 flange - 90°
16GS20FLH90M
20 st
1.1/4" Insert - 1.1/4" SAE6000 flange - 90° 150mm drop
20GS20FLH90-150
1.1/4" Insert - 1" SAE6000 flange - 90°
20GS16FLH90M
Flange insert SAE Caterpillar® - 67° -
Flange insert SAE 3000 PSI - 90° - (FL90 - PA90)