16GS20FLC67-057
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
5 variants
Chosen variant:
16GS20FLC67-057
Presskoppling GS 67B, Ø 1'', SAE 1 1/4'', Caterpillar
Specifications
Dimensions and shipping
A
156 mm
Angle
67 °
B
99 mm
Brand Name
Gates
D
1"
DN
25 mm
Diameter flange
54 mm
E
57 mm
Fits to
Caterpillar®
Flange
1.1/4 "
Flange SAE/DIN
6000 PSI
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
1 "
K
54 mm
Model code
16GS-20FLC67-057
O-ring
37,69X3,53 mm
Shore
90
Standard ISO
ISO 6162-2
Standard SAE
SAE J518 Code 62
Package size
Barcode
231664
Gross weight
Kg
Net weight
Kg
Country of origin
bel
Product information
Measure sketch
Product datasheet
Others has been looking for
1" Insert - 1" SAE6000 flange - 90° 100mm drop