08GS16FDHORX
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
14 variants
Chosen variant:
08GS16FDHORX
1/2" Insert - (16S) M24x1.5 female
Specifications
Dimensions and shipping
A
79 mm
Angle
0 °
B
41,5 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1/2"
Diameter pipe
16 mm
H
30 mm
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
1/2 "
Material
Steel
Model code
8GS-16FDHORX
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
62 - 68 Nm