08G18FDLORX
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
16 variants
Chosen variant:
08G18FDLORX
Coupling 1/2, M26x1,5 fem. 18L 8G-18FDLORX Gates MegaCrimp
Specifications
Dimensions and shipping
A
65 mm
Angle
0 °
B
27,5 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1/2"
DN
12 mm
Diameter pipe
18 mm
H
32 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1/2 "
Model code
8G-18FDLORX
Pressure max.
350 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
80 - 90 Nm