08G15FDLORX45
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
16 variants
Chosen variant:
08G15FDLORX45
Coupling 1/2, M22x1,5 fem. 15L 8G-15FDLORX45 Gates MegaCrimp
Specifications
Dimensions and shipping
A
84,4 mm
Angle
45 °
B
47 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1/2"
DN
12 mm
Diameter pipe
15 mm
E
20,2 mm
H
27 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1/2 "
Model code
8G-15FDLORX45
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
52 - 58 Nm
Working Pressure
35 MPa