NH3080/50800
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
69 variants
Chosen variant:
NH3080/50800
Double acting cylinder NH30-SD-80/50x800-S
Spare parts (6)
Joint bearing
Partnumber:
GE35DO2RS
Lock ring NH3080
Partnumber:
L35-I55
Cylinder head for NH30-80/50
OVD-NH8050
Seal kit for LJM-80/50 For NH21+30
REP-NH08050
Piston for NH20/21/30
SKO-NH80
Lock nut, 1 UNF NH3080
SM16
Specifications
Dimensions and shipping
A
240 mm
A1
99 mm
Area piston pull side
30.64 cm2
Area piston push side
50.24 cm2
B
180 mm
Brand Name
LJM
C
40 mm
D
80 mm
Diameter inner cylinder
80 mm
Diameter rod
50 mm
Diameter spherical bearing
35 mm
E
66 mm
Eye width cylinder
45 mm
F
G 1/2 BSP
Model code
NH30-SD-80/50x800-s
Mounting dimension
1040 mm
Pressure max.
250 bar
Stroke
800 mm
Thread
G 1/2 BSP
Top eye width
55 mm
d
50 mm