NH3063/40400
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
69 variants
Chosen variant:
NH3063/40400
Double acting cylinder NH30-SD-63/40x400-S
Specifications
Dimensions and shipping
A
225 mm
A1
84 mm
Area piston pull side
18.6 cm2
Area piston push side
31.17 cm2
B
175 mm
Brand Name
LJM
C
40 mm
D
63 mm
Diameter inner cylinder
63 mm
Diameter rod
40 mm
Diameter spherical bearing
30 mm
E
61 mm
Eye width cylinder
35 mm
F
G 1/2 BSP
Model code
NH30-SD-63/40x400-s
Mounting dimension
625 mm
Pressure max.
250 bar
Stroke
400 mm
Thread
G 1/2 BSP
Top eye width
45 mm
d
40 mm