NH3050/25150
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
69 variants
Chosen variant:
NH3050/25150
Double acting cylinder NH30-SD-50/25x150-S
Spare parts (4)
Joint bearing
Partnumber:
GE25DO2RS
Lock ring NH3050
Partnumber:
L25-I42
Cylinder head for NH30-50/25
OVD-NH5025
Lock nut, 5/8 UNF NH3040+50
SM10
Specifications
Dimensions and shipping
A
205 mm
A1
69 mm
Area piston pull side
14.72 cm2
Area piston push side
19.63 cm2
B
162 mm
Brand Name
LJM
C
32,5 mm
D
50 mm
Diameter inner cylinder
50 mm
Diameter rod
25 mm
Diameter spherical bearing
25 mm
E
52 mm
Eye width cylinder
28 mm
F
G 3/8 BSP
Model code
NH30-SD-50/25x150-s
Mounting dimension
355 mm
Pressure max.
250 bar
Stroke
150 mm
Thread
G 3/8 BSP
Top eye width
30 mm
d
25 mm