NH2140/20100
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
42 variants
Chosen variant:
NH2140/20100
Double acting cylinder NH21-AD-40/20x100-A
Spare parts (1)
Piston for NH20/21/30
Partnumber:
SKO-NH40
Specifications
Dimensions and shipping
A
215 mm
Area piston pull side
9.43 cm2
Area piston push side
12.57 cm2
Brand Name
LJM
C
54 mm
D
40 mm
Diameter eye
20.5 mm
Diameter inner cylinder
40 mm
Diameter rod
20 mm
E
48,5 mm
Eye width
20 mm
F
G 3/8 BSP
Model code
NH21-AD-40/20x100-A
Mounting dimension
315 mm
Pressure max.
210 bar
Stroke
100 mm
Thread
G 3/8 BSP
d
20 mm