KR-14X18X1.5
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
46 variants
Chosen variant:
KR-14X18X1.5
Copper washer 1/4
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
Hydraspecma
Diameter inner
14 mm
Diameter outer
18 mm
Fits on metric thread
M14
Fits to BSP thread
G 1/4
Height
1.5 mm
Material
Copper
Material thickness
1.5 mm
Standard DIN
DIN 7603A
Temperature max.
+300 °C
Temperature min.
-100 °C