GS1616PH9120
Pakke str.:
0 pcs
Min. bestillingsenhed er:
1 pcs
SE ANDRE VARIANTER
22 varianter
Valgt variant:
GS1616PH9120
1" Insert - 1" SAE6000 flange - 90° 120mm drop
Specifications
Dimensions and shipping
A
134 mm
Angle
90 °
B
77,6 mm
Brand Name
Gates
Build height
120 mm
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1"
DN
25 mm
Diameter flange
47.6 mm
E
120 mm
Flange
1 "
Flange SAE/DIN
6000 PSI
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
1 "
K
47,6 mm
Material
Steel
Model code
16GS-16FLH90-120
O-ring
32,93X3,53 mm
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Standard ISO
ISO 6162-2
Standard SAE
SAE J518 Code 62
Surface treatment
TuffCoat™
Torque tightening
130 - 143 Nm
Package size
0 pcs
Barcode
Gross weight
0,99 Kg
Net weight
0,99 Kg
Country of origin
USA
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Connection: SAE flange.
Sealing: O-ring against metal.
Product datasheet
Frequently bought together with
Stud elbow adjustable 90° - ø25S x 1" BSP - AISI 316
Partnumber:
BE25RSOAX/71
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
Stud fitting female - ø28L x 1" BSP - AISI316
Partnumber:
AI28LR1X/71
Min. order quantity is:
Stud fitting female - ø25S x 1" BSP - AISI316
AI25SR1X/71
Stud fitting female - ø06 M10x1" - AISI316
AI06LM10X/71
Others has been looking for
1" Indstik - (30S) M42x2 oml.
1" Indstik - (30S) M42x2 oml.
GS1630RO42B
Indstik 1" - M36x2 oml. 28L
Indstik 1" - M36x2 oml. 28L
P1628RO36B
1" Indstik - 1" BSP oml.
1" Indstik - 1" BSP oml.
GS1616NU
1" Indstik - 1" BSP udv.
1" Indstik - 1" BSP udv.
GS1616MU
Indstik 1" - 1" BSP oml. 90°
Indstik 1" - 1" BSP oml. 90°
P1616NU90
1" Indstik - 1" SAE6000 flange
1" Indstik - 1" SAE6000 flange
GS1616PH
1" Indstik - (28L) M36x2 oml.
1" Indstik - (28L) M36x2 oml.
GS1628RO36B
Indstik 1" - M42x2 oml. 30S
Indstik 1" - M42x2 oml. 30S
P1630RO42B
1" Indstik - 1" BSP oml. - 90°
1" Indstik - 1" BSP oml. - 90°
GS1616NU90
Indstik 1" - M36x2 oml. 25S
Indstik 1" - M36x2 oml. 25S
P1625RO36B
1" Indstik - (30S) M42x2 oml. - 90°
GS1630RO42B9
Indstik 1" - M42x2 oml. 30S 90°
P1630RO42B90
1" Indstik - 1" BSP oml. - 45°
1" Indstik - 1" BSP oml. - 45°
GS1616NU45
1" Indstik - (28L) M36x2 oml. - 90°
GS1628RO36B9
1" Indstik - 1" BSP oml. - 90° - AISI316
R1616NO90
Indstik 1" - M36x2 udv. 28L
Indstik 1" - M36x2 udv. 28L
P1628MZ36B
1" Indstik - (28L) M36x2 oml. - 45°
GS1628RO36B4
Indstik 1" - M36x2 oml. 28L 90°
P1628RO36B90
1" Indstik - 1" SAE6000 flange - Caterpillar®
GS1616FLC
1" Indstik - (25S) M36x2 oml.
1" Indstik - (25S) M36x2 oml.
GS1625RO36B
1" Indstik - 1" SAE6000 flange - Caterpillar® - 90°
GS1616FLC90
1" Indstik - 1" SAE3000 flange - 90°
GS1616PA90
1" Indstik - 1" SAE3000 flange
1" Indstik - 1" SAE3000 flange
GS1616PA
Indstik 1" - 1" SAE 6000 psi
Indstik 1" - 1" SAE 6000 psi
P1616PH
1" Indstik (No-Skive) - 1" SAE3000 flange-90°-1050N16-16
NS1616PA90
Indstik 1" - 1" SAE 6000 psi 90°
P1616PH90
1" Indstik - 1" SAE6000 flange - 90°
GS1616PH90
Indstik 1" - M36x2 oml. 28L 45°
P1628RO36B45
Indstik 1" - M42x2 udv. 30S
Indstik 1" - M42x2 udv. 30S
P1630MZ42B
1" Indstik - (25S) M36x2 oml. - 45°