GS1616PH9100
Förpackningsstorlek:
0 pcs
Minsta beställningskvantitet:
1 pcs
SE ANDRA VARIANTER
22 varianter
Utvald variant:
GS1616PH9100
1" Insert - 1" SAE6000 flange - 90° 100mm drop
Specifications
Dimensions and shipping
A
135 mm
Angle
90 °
B
78,2 mm
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1"
DN
25 mm
Diameter flange
47.6 mm
E
100 mm
Flange
1 "
Flange SAE/DIN
6000 PSI
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
1 "
K
47,6 mm
Material
Steel
Model code
16GS-16FLH90-100
O-ring
32,93X3,53 mm
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Standard ISO
ISO 6162-2
Standard SAE
SAE J518 Code 62
Surface treatment
TuffCoat™
Package size
0 pcs
Barcode
Gross weight
0,63 Kg
Net weight
0,63 Kg
Country of origin
CZE
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Connection: SAE flange.
Sealing: O-ring against metal.
Product datasheet
Frequently bought together with
1" kappe - kun Gates 4SH/4SP
1" kappe - kun Gates 4SH/4SP
Partnumber:
GS1610
Package size:
Min. order quantity is:
1 pcs
1" Hydraulikslange EFG6K - 420 bar - 4SH
Partnumber:
16EFG6K
0 m
Min. order quantity is:
1 m
1" Hydraulikslange EFG5K - 350 bar - 4SH
16EFG5K
0 m
1 m
1" Hydraulikslange EFG4K - 280 bar - 4SP
16EFG4K
1" Hydraulikslange SPT-6K - 420 bar - ISO18752 Class C
SPT6K16
1" Hydraulic hose MXG-5K - XTP - 350 bar
16MXG5K-XTP
1" Hydraulikslange MXG-4K - XTP - 280 bar