GPFO20-19
Package size:
0 m
Min. order quantity is:
1 m
SEE OTHER VARIANTS
7 variants
Chosen variant:
GPFO20-19
General Purpose Fuel Oil hose 3/4" 20 bar
Specifications
Dimensions and shipping
Area of use
Bend radius
95 mm
Brand Name
Danfoss
Cover
NBR/PVC
Diameter inner
19 mm
Diameter outer
30 mm
Electrically conductive
R < 10^6 Ohm
Length
50 m
Pressure burst min.
60 bar
Pressure max.
20 bar
Reinforcement
Synthetic fiber
Standard ISO
ISO 1307
Temperature max.
+95 °C
Temperature min.
-35 °C
Tube
NBR (Nitrile)
Package size
0 m
Barcode
Gross weight
0,51 Kg
Net weight
0,51 Kg
Country of origin
ISR
Intrastat code
Product information
Product datasheet
Others has been looking for
Radiatori cooling hose steel spiral 3/4" (19 mm) Coil: 40m
Partnumber:
40 m
Min. order quantity is:
1 m
3/4" Hose Multi Master GMV MegaFlex ID 19mm 24 bar
Partnumber:
MMGMV-19
Suction and returnhose 3/4" - Type 602 WP 21 bar SAE100 R4
602-12
MULTI Master EPDM hose 3/4 20 bar
MM12
3/4" ASPIROIL suction hose - 10 bar - 19x30.5 mm
Red industrial water hose 3/4 (19mm) WP 10 bar
50 m
3/4 " Multi oil / fuel 20 bar
3/4 " Multi oil / fuel 20 bar
Suction and return hose R4 3/4" MSHA
WH004-12
Oil & Petroleum Discharge hose 10 Bar 3/4"
EHP501-12
61 m
Green Stripe cooler hose Dim. 3/4" (19mm) LGD=1MTR
0 Lgt
1 Lgt
Black smooth radiator hose
Black smooth radiator hose
Black smooth heater hose. Dim. 3/4 (19mm)
Transparent PVC hose Dim. 3/4" (19 x 25 mm)
Flexradior oil return hose with steel spiral dim. 3/4"(19mm)
40 m
EOLO dim. 20 MM
EOLO dim. 20 MM
30 m
30 m
Red cover
Red cover
White low-pressure hose with textile reinforcement
IMP/VAPORE/6-B.B. White cover 19 x 6
Uniflex S BIO PVC suction- and pressure hose Dim. 3/4"
GPFO20-06
Plutone suction- and pressurehose
Plutone PW water suction and delivery hose Dim. 3/4" (20x29m
60 m
60 m
Hot Water Suction & Discharge EPDM with spiral, EHW024
EHW024-08
30.5 m
EPDM Hot Water Suction & Discharge 3/4" 19/28 10bar
EHW024-12
30.5 m
Multipurpose EPDM hose 3/4" 20bar
EHA510-12
100 m
PVC hose with with Textile reinforcement 3/4" (19x25mm)
Nettuno FF, 19 MM
Nettuno FF, 19 MM
EHA510 - Multipurpose hose 20 bar