GPFO10-13
Package size:
100 m
Min. order quantity is:
1 m
SEE OTHER VARIANTS
7 variants
Chosen variant:
GPFO10-13
General purpose Fuel Oil hose 13x20 10 BAR
Specifications
Dimensions and shipping
Area of use
Bend radius
85 mm
Brand Name
Danfoss
Cover
NBR/PVC
Diameter inner
13 mm
Diameter outer
20 mm
Electrically conductive
R < 10^6 Ohm
Length
100 m
Pressure burst min.
30 bar
Pressure max.
10 bar
Reinforcement
Synthetic fiber
Standard ISO
ISO 1307
Temperature max.
+95 °C
Temperature min.
-35 °C