Coupling 1.1/4, M52x2 fem. 38S 20G-38FDHORX Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Partnumber:
G2038RO52B
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
Male protection plug, M52x2
Partnumber: PLUG18M
A
104,1 mm
Angle
0 °
B
57,8 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1.1/4"
DN
32 mm
Diameter pipe
38 mm
H
60 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1.1/4 "
Material
Steel
Model code
20G-38FDHORX
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
290 - 310 Nm