Coupling 3/4, M26x1,5 fem. 18L 12G-18FDLORX90 Gates MegaCrim
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
…
Read more
Partnumber:
G1218RO26A90
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
18 variants
Chosen variant:
G1218RO26A90
Accessories (1)
Plug M26x1,5. REPLACED BY PLUG06M.
Partnumber:
PLUG06M
Specifications
Dimensions and shipping
A
100,3 mm
Angle
90 °
B
49,3 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
3/4"
DN
20 mm
Diameter pipe
18 mm
E
51,5 mm
H
32 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
3/4 "
Material
Steel
Model code
12G-18FDLORX90
Pressure max.
280 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
80 - 90 Nm
Package size
0 pcs
Barcode
Gross weight
0,32 Kg
Net weight
0,32 Kg
Country of origin
TUR
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Sealing: O-ring against metal.
Product datasheet
Frequently bought together with
Stud fitting female - ø18L x 3/4" BSP female - AISI316
AI18LR3/4X/7
Min. order quantity is:
1 pcs
Adaptor 12mm AISI316
Adaptor 12mm AISI316