Coupling 3/4, 3/4 BSP fem. 45 12G-12FBSPORX45 Gates MegaCri
Connection: Female BSP O ring swivel. 60° cone.
Sealing: O-ring against metal on counterpart.
…
Read more
Partnumber:
G1212NU45
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
12 variants
Chosen variant:
G1212NU45
Accessories (1)
Plug M26x1,5. REPLACED BY PLUG06M.
Partnumber:
PLUG06M
Specifications
Dimensions and shipping
A
115,4 mm
Angle
45 °
B
64,4 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
3/4"
DN
20 mm
E
28,3 mm
H
32 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
3/4 "
Material
Steel
Model code
12G-12FBSPORX45
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Surface treatment
TuffCoat™
Torque tightening
70 - 80 Nm
Package size
0 pcs
Barcode
Gross weight
0,33 Kg
Net weight
0,33 Kg
Country of origin
CZE
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Product datasheet
Frequently bought together with
Stud fitting female - ø18L x 3/4" BSP female - AISI316
AI18LR3/4X/7
Min. order quantity is:
1 pcs
Adaptor 12mm AISI316
Adaptor 12mm AISI316