Coupling 1/2, M24x1,5 fem. 16S 8G-16FDHORX Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Artikelnummer:
G0816RO24A
Förpackningsstorlek:
0 pcs
Minsta beställningskvantitet:
1 pcs
A
69 mm
Angle
0 °
B
31,5 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1/2"
DN
12 mm
Diameter pipe
16 mm
H
30 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1/2 "
Model code
8G-16FDHORX
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
62 - 68 Nm