Coupling 1/4, M20x1,5 fem. 12S 4G-12FDHORX90 Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Partnumber:
G0412RO20A90
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
A
60 mm
B
34 mm
D
1/4"
DN
6 mm
Diameter rör
12 mm
E
37 mm
H
24 mm
Modell kod
4G-12FDHORX90
Märke namn
Gates
Packningsmaterial
NBR
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Rostbeständighet
500 hours salt spray ASTM B-117
Serie
S
Slangdimension
1/4 "
Slangkopplingstyp
With fixed ferrule
Temperatur max.
+100 °C
Temperatur min.
-35 °C
Vinkel
90 °
Ytskiktbehandling
TuffCoat™
Åtdragning moment
48 - 52 Nm