Coupling 1/4, M18x1,5 fem. 10S 4G-10FDHORX90 Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Partnumber:
G0410RO18A90
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
Plug M18x1,5
Varenummer: PLUG13M
A
60 mm
Angle
90 °
B
34 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1/4"
DN
6 mm
Diameter pipe
10 mm
E
36,5 mm
H
22 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1/4 "
Model code
4G-10FDHORX90
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
38 - 42 Nm