FXVEE28LR1OK
Pakke str.:
1 pcs
Min. bestillingsenhed er:
1 pcs
SE ANDRE VARIANTER
17 varianter
Valgt variant:
FXVEE28LR1OK
Stud elbow adjustable 45° - ø28L x 1" BSP
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
45 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
28 mm
D3
20 mm
D4
40,8 mm
Diameter pipe
28 mm
Dimension D4
40.8 mm
L
38 mm
L1
47 mm
L2
30,5 mm
L3
44 mm
L4
15 mm
Material
Steel
Model code
XBFE28RLOAZN
Pressure max.
160 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
36 mm
S2
41 mm
S3
41 mm
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread T
G 1 BSP
Thread outer
G 1 BSP
Thread outer metric
M36x2
Torque tightening
370 Nm
Type
Forged
d2
24 mm
Package size
Barcode
Gross weight
0,39 Kg
Net weight
0,39 Kg
Country of origin
DEU
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Vinkel indskruning 45° stilbar - ø28L x 1" BSP
Product datasheet
Frequently bought together with
Stud fitting- ø42L x 1" BSP - AISI316
Partnumber:
A42LR1X/71
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
Stud fitting- ø30S x 1" BSP - WD seal - AISI316
Partnumber:
A30SR1WDX/71
0 pcs
Min. order quantity is:
Stud fitting- ø28L x 1" BSP - AISI316
A28RLX/71
Stud fitting- ø35L x 1" BSP - WD seal - AISI316
A35LR1WDX/71
Stud fitting- ø25S x 1" BSP - AISI316
A25RSX/71
Stud fitting- ø22L x 1" BSP - WD seal - AISI316
A22LR1WDX/71
Stud fitting- ø35L x 1" BSP - AISI316
A35LR1X/71
Stud fitting- ø28L x 1" BSP - WD seal - AISI316
A28RLWDX/71
Stud fitting- ø25S x 1" BSP - WD seal - AISI316
A25RSWDX/71
Stud fitting- ø22L x 1" BSP - AISI316
A22LR1X/71
Stud fitting- ø30S x 1" BSP - AISI316
A30SR1X/71
Stud fitting- ø38S x 1" BSP - AISI316
A38SR1WDX/71
Stud fitting- ø18L x 1" BSP - WD seal - AISI316
A18LR1WDX/71