FXVEE10LR14OK
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
17 variants
Chosen variant:
FXVEE10LR14OK
Stud elbow adjustable 45° - ø10L x 1/4" BSP
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
45 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
10 mm
D3
5 mm
D4
19,8 mm
Diameter pipe
10 mm
L
24 mm
L1
32 mm
L2
17 mm
L3
27 mm
L4
9 mm
Material
Steel
Model code
XBFE10RLOAZN
Pressure max.
315 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
19 mm
S2
19 mm
S3
19 mm
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread T
G 1/4 BSP
Thread outer
G 1/4 BSP
Thread outer metric
M16x1,5
Torque tightening
50 Nm
Type
Forged
d2
8 mm