FXMA12SR12
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
3 variants
Chosen variant:
FXMA12SR12
Pressure gauge fitting - ø12S x 1/2" BSP female
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D3
3,5 mm
Diameter pipe
12 mm
L
38 mm
L1
47 mm
L2
10,5 mm
L3
20 mm
L4
5 mm
Material
Steel
Model code
FI-MA-12SR-W3-DKI
Pressure max.
630 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
27 mm
S2
24 mm
Safety factor
2.5
Series
S
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C
Thread T
G 1/2 BSP
Thread inner
G 1/2 BSP
Thread outer metric
M20x1,5
d1
12 mm
d2
7 mm