S180-16-26G adaptor with nut
\ufeff
JIC female connector, straight, 37° taper
External thread (BSPP)
O-ring NBR, Shore-A 85 +5/-0 and support ring
Operating temperature range -20° to +120°
ISO 1179 - for threaded ports
…
Read more
Partnumber:
FG-16-3/4
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
21 variants
Chosen variant:
FG-16-3/4
S180-16-26G adaptor with nut
A
55 mm
Angle
0 °
B
26 mm
Brand Name
FOR
CH
36 mm
CH1
27 mm
Corrosion resistance
1400 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D
14 mm
Diameter pipe
16 mm
F
G 3/4 BSP
J
7/8-14 JIC
Material
Steel
Model code
A102177/1626
Pressure max.
280 bar
Sealing material
NBR
Standard ISO
ISO 1179
Surface treatment
Electro zinc plated
T
16 mm
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-20 °C