06M2T-RL50
Package size:
50 m
Min. order quantity is:
50 m
Bend radius
50 mm
Brand Name
Gates
Cover
NBR/PVC
Diameter inner
10 mm
Diameter outer
17.8 mm
Flameresistant
Yes
Hose size
3/8 "
Hose type
2SC
Hoseapprovals
ABS, BV, DNV, LR, MSHA
Length per roll
Order unit
Bundle
Pressure burst min.
1400 bar
Pressure max.
350 bar
REACH compliant
Yes
Reinforcement
2 layer high tensile steel wire braid
RoHs compliant
Standard EN
EN 853 2SN, EN 857 2SC
Standard ISO
ISO 11237 2SC, ISO 11237 R16, ISO 1436 2SN R2
Standard SAE
SAE 100R16, SAE 100R2
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-40 °C
Tube
NBR (Nitrile)
Package size
Barcode
Gross weight
0,45 Kg
Net weight
0,45 Kg
Country of origin
Intrastat code
Crimp dimensions for 06M2T-RL50
Hose type
Diamter - inch
Hose coupling type
Ferrule
Crimp dimension - mm
Skiving - int.
Skiving - ext.
Operating pressure
06M2T 3/8 G06
21.85 mm
±0.25
No No 350
06M2T 3/8 R06 R0630
21.1 mm
0.0
No No 350
06M2T 3/8 P06 P0630
20.1 mm